Language : Persian | English | Russian
سنگ با ما

سنگ با ما

بخش معدن نیازمند شفافیت است

بخش معدن نیازمند شفافیت است

بخش معدن نیازمند شفافیت است

دسته بندی : بازار داخلی ایران مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری مرکزی با ابراز گلایه‌مندی از عدم وجود شفافیت در بخش معدن استان مرکزی، گفت: دسترسی به اطلاعات در بخش معدن بسیار ضعیف است، اطلاعات دقیقی از این بخش نمی‌توان استنباط کرد و دلیل این موضوع هم مشخص نیست.
محمدرضا نعمتی با بیان اینکه برای توسعه و بهبود فعالیت معادن در استان برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته که بخشی از این برنامه‌ها اجرا شده است، افزود: تعدادی از معادن در اختیار افرادی قرار دارند که فعالیت مناسبی ندارند و از ظرفیت های معدن به درستی استفاده نمی‌شود.
وی ادامه داد: در خصوص این معادن مهلت یک ساله در نظر گرفته شده است و در صورت تغییر نکردن شرایط، امتیاز برداشت از معدن سلب و در اختیار افرادی که سرمایه لازم را در اختیار دارند و از تخصص لازم نیز برخوردارند قرار می‌گیرد.
مدیر کل دفتر امور اقتصادی استانداری مرکزی با بیان اینکه برنامه‌هایی برای توسعه فعالیت‌های معادن در چهار سال اخیر در استان اجرا شد، افزود: یکی از مهمترین اقدامات پرداختن به مسئله صنایع جانبی معادن در چهار سال اخیر بود. راه‌اندازی صنایع جانبی مورد نیاز معادن مانع خام‌فروشی می‌شود و به این طریق ایجاد اشتغال در این بخش را نیز شاهد خواهیم بود.
نعمتی بیان کرد: معدن طلای خمین و معدن مس ساوه از جمله معادنی هستند که صنایع جانبی مورد نیاز آنها ایجاد شده و امروز فراوری در کنار معادن انجام می‌شود.
وی ادامه داد: برای راه‌اندازی صنایع جانبی معدن متروکه سرب و روی شازند نیز سرمایه‌گذار اعلام آمادگی کرده و اقدامات آزمایشی انجام شده است. طبق برنامه ارائه شده برای این صنعت از تکنولوژی مناسب و مطابق با علم روز دنیا بهره گرفته می‌شود.
مدیر کل دفتر امور اقتصادی استانداری مرکزی در رابطه با آلودگی‌های زیست محیطی معادن عنوان کرد: این مسئله در اولویت بخش معدن استان قرار دارد و به جد پیگیری می‌شود. با ایجاد آلودگی زیست‌محیطی معادن برخورد خواهد شد. برای کاهش میزان آلودگی زیست محیطی معادن باید از تکنولوژی روز دنیا استفاده شود.
نعمتی در پاسخ به این سوال که با توجه به آلودگی‌ زیست محیطی معادن و حقی که جامعه در این رابطه دارد، این حق مردم نیست که در خصوص مسائل مربوط به معادن اطلاعات دقیق داشته باشند؟ گفت: با این موضوع هم عقیده هستم و باید امکان دسترسی به آمار و اطلاعات معادن به صورت کامل مهیا باشد.
وی ادامه داد: مردم حق دارند که از میزان برداشت معادن، فرآوری، صادرات، درآمد و ... اطلاع دقیق و شفاف داشته باشند و برای تحقق این شفافیت باید تلاش کنیم.
مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری مرکزی عنوان کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان باید بر اجرای قوانین در بخش معادن به صورت کامل اصرار داشته باشد و مسئولین استانی نیز باید این موضوع را پیگیری کنند.