Language : Persian | English | Russian
سنگ با ما

سنگ با ما

رشد بخش معدن با بهره گیری از منابع ارزان خارجی شتاب می گیرد

رشد بخش معدن با بهره گیری از منابع ارزان خارجی شتاب می گیرد

رشد بخش معدن با بهره گیری از منابع ارزان خارجی شتاب می گیرد

دسته بندی : اقتصادی رییس کمیسیون صنایع و معادن اتاق ایران گفت: بخش معدن می تواند ضامن توسعه کشور باشد و در شرایط فعلی منابع ارزان خارجی نقش تاثیرگذاری در حرکت رو به جلو این بخش دارد. «بهرام شکوری» با بیان این مطلب ؛افزود: یک دغدغه فعالان اقتصادی در بخش معدن و صنایع معدنی، نداشتن نقدینگی برای فعالیت های خود به ویژه سرمایه گذاری برای توسعه حوزه عملکردی شان است.
وی افزود: با توجه به اینکه نظام بانکی تسهیلات مورد نیاز را در اختیار فعالان بخش معدن و صنایع معدنی قرار نمی هد، شناسایی و جذب منابع جدید در دستور کار قرار دارد تا در توسعه این بخش به کار گرفته شود.
شکوری، صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی را یکی از گزینه هایی دانست که موجب شتاب بخشیدن به فعالیت های معدنی می شود.
وی یادآور شد: دولت یازدهم به منظور حمایت از فعالیت های معدنی سرمایه آن را از 100 میلیارد ریال به هزار و 100 میلیارد ریال ارتقا بخشید.
وی تصریح کرد: چنانچه این رقم در صندوق بانک های تجاری سپرده گذاری می شد، امکان دریافت تسهیلات به میزان سه برابر سرمایه صندوق فراهم می شد. افزایش سرمایه نیز به گسترش فعالیت ها از حوزه اکتشاف تا فرآوری منجر می شد و حجم فعالیت ها را تا سه برابر افزایش می داد.
این فعال معدنی افزود: صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی می توانست با منابع خود سرمایه اولیه فعالان معدنی را به ویژه در حوزه فرآوری مورد حمایت قرار دهد و اثرگذاری بیشتری داشته باشد.
شکوری با بیان اینکه مدتی است فعالان بخش معدن نسبت به بروکراسی اداری حاکم بر صندوق گله مند هستند، افزود: شیوه عملکرد صندوق مانع از آن است که افراد بتوانند به راحتی و به موقع از تسهیلات برخوردار شوند.
وی یادآور شد: صندوق در یک سال گذشته هزار و 100 میلیارد ریال سرمایه داشته ، اما به دلایلی این اعتبار در اختیار بخش قرار نگرفته و اطلاعات نشان می دهد که حدود 300 تا 400 میلیارد ریال از حجم بیمه نامه ها صادر شده است.
به گفته رییس کمیسیون یادشده، اکنون سهم فعالیت این صندوق به 30 درصد سرمایه اش رسیده و بهره گیری مطلوب تر از این سرمایه می تواند با همفکری کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران فراهم شود.
شکوری گفت: امروزه پولهای ارزانی در دنیا وجود دارد و می توان از آنها برای تحرک بخشیدن به بخش معدن استفاده کرد. با توجه به اینکه در دنیا ارزش پول پایین است، نرخ بهره نیز پایین خواهد بود.
وی اضافه کرد: نگرانی خارجی ها بحث بازپرداخت تسهیلات است که چطور صورت می گیرد و آنها به دنبال گارانتی برای برگشت پول هستند.
شکوری افزود: تضمین کافی برای برخورداری از منابع ارزی از دست فعالان معدنی خارج است؛ بنابراین صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی که ماهیت دولتی دارد، می تواند با شرکت های خارجی ارتباط بگیرد و این زمینه را فراهم کند.
به اعتقاد این فعال معدنی، بانک مرکزی می تواند این صندوق را حمایت کند و صندوق هم با تضمین دولت، پول را از تامین مالی کننده ها ( فاینانس کننده ها) اخذ نماید. صندوق، اوراق بهادار ( پروانه و مجوزها) را به عنوان تضمین می گیرد و فشاری هم روی بانک نیست، این مطلب مدتها است که برای بهره گیری از منابع خارجی مطرح شده، اما شکل اجرایی ندارد.
شکوری اضافه کرد: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) نیز به عنوان یک تشکیلات دولتی برای تضمین به طرف خارجی برای بهره گیری از منابع می تواند نقش آفرین باشد.
وی موضوع تامین ماشین آلات بخش معدن را از دیگر مسایل مهم دانست که صندوق می تواند با اختصاص خط اعتباری زمینه ساز خرید آنها باشد و با تضمین لازم و بهره پایین امکان تامین ماشین آلات و تجهیزات را با دوره باز پرداخت تسهیلات دو تا سه ساله فراهم کند.
به گزارش ایرنا؛ صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی از سال 1381 که تاسیس شد تا دی ماه 94 فقط 100 میلیارد ریال بود و با این رقم تا سقف 700 میلیارد ریال بیمه نامه صادر کرد، اما 750 میلیارد ریال از منابع صندوق ذخیره ارزی به صندوق بیمه اضافه شد و علاوه برآن 250 میلیارد ریال نیز از ایمیدرو به صندوق ببمه تزریق شد تا سرمایه آن به رقم هزار و 100 میلیارد ریال برسد.