Language : Persian | English | Russian
سنگ با ما

سنگ با ما

محمدرضا مقتدر ، معمار مدرن گرا

محمدرضا مقتدر ، معمار مدرن گرا

محمدرضا مقتدر ، معمار مدرن گرا

دسته بندی : آرشیتکت ها محمدرضا مقتدر تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان‌های فیروز بهرام و البرز در تهران به پایان رسانید.با علاقه‌ای که به هنر معماری داشت برای ادامۀ تحصیل به پاریس رفت و در دانشگاه معماری (Ecole speciale d’architecture) به تحصیل پرداخت.
او پس از پایان تحصیلات به دریافت جایزۀ وزارت آموزش عالی فرانسه که به فارغ‌التحصیلان ممتاز اهدا می‌شود نائل شد.محمدرضا مقتدر که دوستانش او را «منو» می‌نامیدند، از سال ۱۳۶۰ شمسی، سه سال پس از انقلاب، در شهر پاریس در فرانسه اقامت گزید. او در سه دهۀ اخیر نیز در زمینۀ معماری فعال بود و در طرح و توسعۀ موزۀ کویت، بازسازی شهر تاریخی بلوا (Blois) در فرانسه و طرح‌های مختلف دیگر ازجمله در ترکیه نقش داشت. او در میان معماران دیگر ایرانی از نسل قدیم، شخصیت شناخته‌شده‌ای است و در میان ایرانیانی که در پاریس به ویژه در زمینه‌های هنری و ادبی فعالیت دارند، دوستان زیادی داشت.مقتدر پس از پایان تحصیلات و بازگشت به کشور توانست با مسافرت به نقاط مختلف ایران، با نکات اصولی سبک معماری و لوازم ساختمانی سنتی ایران آشنا شود و از این راه به شیوه خاصی از طراحی با ترکیب معماری سنتی ایران و معماری مدرن اروپایی دست یافت. او در تمام پروژه‌هایی که به وی مراجعه می‌شد، همواره ترکیب این دو سبک معماری را در نظر داشت و هیچ‌گاه از آن دور نشد. مقتدر ابتدا با یک معمار فرانسوی در تهران کار کرد و سپس با سه معمار ایرانی دیگر، «شرکت مدام» را برپا کرد و بیشتر کارهای معماری خود را در چارچوب این شرکت انجام می‌داد.
هنگامی که در ایجاد مرکز تکنولوژی هسته‌ای اصفهان که با همکاری کشور فرانسه انجام می‌گرفت از او برای هماهنگی ساختمان‌ها با سبک معماری ایرانی دعوت به همکاری شد، همواره کوشش می‌کرد که از این سبک حتی برای ساختمان آزمایشگاه‌ها استفاده کند. او همواره سعی داشت که مصالح ایرانی ازجمله آجر را در طرح‌های معماری خود مورد استفاده قرار دهد.رضا مقتدر در سفرهای متعدد خود به مناطق مختلف ایران با باغ‌های ایرانی نیز آشنایی پیدا کرد. باغ ایرانی که در تاریخ سه هزار سالۀ خود بسیار الهام‌بخش بوده و تأثیر زیادی نه ‌تنها بر هنر و ادبیات ایران بلکه در طراحی باغ‌‌ها در خارج از ایران داشته است، تأثیر زیادی بر روی او گذاشت.
در سال ۲۰۰۳ میلادی او کتابی به زبان انگلیسی با همکاری مهدی خوانساری و مینوش یاوری به ‌نام «باغ ایرانی» در واشنگتن به چاپ رسانید. در این کتاب که به تصاویر زیادی از باغ ایرانی مزین است، به ‌تفصیل از باغ‌های سه‌هزار سال پیش که به ‌صورت باغ‌های شکار از آنها استفاده می‌شد، تا باغ‌های گل و بلبل که حتی در دل کویر ایران ایجاد شده و تجسمی از بهشت بر روی زمین ارائه می‌داده، سخن رفته است. مقتدر طراحی اصلی مجتمع دانشگاهی شیراز، دانشکدۀ کشاورزی دانشگاه تبریز، دانشکدۀ علوم و مدرسۀ پرستاری دانشگاه اهواز را بر عهده داشت.
محمدرضا مقتدر هم‌چنین طرح ساختمان‌های مرکز تکنولوژی هسته‌ای اصفهان را تهیه کرد. وی در زمینۀ مجتمع‌های توریستی نیز کار می‌کرد. هتل انترناسیونال تبریز و مهمان‌سرای شیراز نیز از کارهای اوست. رضا مقتدر در ۸ سال گذشته از بیماری کلیه‌ رنج می‌برد و به دیالیز نیاز داشت. سرانجام این بیماری و نارسایی قلب او را از پای درآورد و در روز پنج‌شنبه ۵ مارس در پاریس درگذشت.