Language : Persian | English | Russian
سنگ با ما

سنگ با ما

سنگ مرمر قروه ثبت جهانی می‌شود

سنگ مرمر قروه ثبت جهانی می‌شود

سنگ مرمر قروه ثبت جهانی می‌شود

دسته بندی : اقتصادی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: مقدمات ثبت جهانی سنگ مرمر قروه انجام شده و امیدواریم در آینده این مسأله به سرانجام برسد.
«محمد دره‌وزمی»، شامگاه پنج‌شنبه( 29 مهرماه) در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کردستان اظهار کرد: 758 واحد تولیدی در کردستان وجود دارد که 128 واحد راکد، 242 واحد نیمه فعال و 388 واحد آن فعال است.
وی افزود: متوسط سرمایه‌گذاری برای 758 واحد تولیدی استان 1.2 میلیارد تومان بوده که در مجموع 970 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به این‌که متأسفانه با راه‌اندازی همه واحدهای تولیدی راکد استان هم مشکلی در استان برطرف نمی‌شود، خاطرنشان کرد: اشتغال واقعی واحدهای تولیدی صنعتی استان در صورت راه‌اندازی واحدهای راکد از 8500 نفر به 12 هزار و 800 نفر خواهد رسید که شاهد تحول خاصی نخواهیم بود.
وی ادامه داد: استان کردستان می‌تواند یک استان صنعتی معدنی باشد، چون در بخش معادن ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد.
دره‌وزمی افزود: 18 ماده معدنی در کردستان وجود دارد و 372 پروانه بهره‌برداری معادن هم در استان صادر شده است.
وی به ذخایر طلای استان اشاره و خاطرنشان کرد: 340 تُن ذخیره کل طلای کشور است که 36 تُن ذخیره طلای قطعی در کردستان وجود دارد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان به سنگ مرمر قروه نیز اشاره و از ثبت جهانی آن در آینده خبر داد.
وی هم‌چنین به پروژه در دست اقدام زنجیره فولاد نیز اشاره و در صورت راه‌اندازی آن را در جلوگیری از خام‌فروشی بسیار موثر دانست.
دره‌وزمی با اشاره به این‌که 51 پروژه را به بانک‌ها معرفی کرده‌ایم که 7.5 درصد به پرداخت تسهیلات منجر شده است، خاطرنشان کرد: متأسفانه سیستم بانکی ما ضد تولید است و سرمایه‌گذاران را از سرمایه‌گذاری در استان منصرف می‌کند.