Language : Persian | English | Russian
سنگ با ما

سنگ با ما

وجود 570 معدن در استان سمنان

وجود 570 معدن در استان سمنان

وجود 570 معدن در استان سمنان

دسته بندی : بازار داخلی ایران رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان، ایران را از برترین کشورهای دنیا در بخش معدن برشمرد و با بیان اینکه سمنان از ظرفیت بی‌بدیلی در منابع سرشار معدنی برخوردار است گفت: اگر سرمایه‌گذاری درستی در بخش معادن این استان صورت گیرد، سرانه درآمد در این استان می‌تواند چندین برابر شود.
بهروز اسودی اظهار کرد: در حال حاضر متناسب با ظرفیت‌های معدنی، بهره‌برداری چندان زیادی از معادن این استان صورت نمی‌گیرد و این در حالی است که معادن استان سمنان می‌تواند تا 50 برابر رقم فعلی افزایش یابد.
وی از وجود 570 معدن در این استان خبر داد و تصریح کرد: معادن این استان از ظرفیت بسیار مطلوبی برخوردارند ولی تاکنون از بخش کوچکی از آن استفاده شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان با بیان اینکه معادن، وابستگی آنچنانی به خارج از کشور ندارند، خاطرنشان کرد: از همین‌رو، معادن استان سمنان در دوران تحریم‌های ظالمانه غرب علیه ایران، کمترین آسیب را از ناحیه تحریم‌ها دیدند.
اسودی، اتکاء به داخل را ویژگی اکثر قریب به اتفاق معادن برشمرد و اظهار کرد: به‌واسطه همین خصوصیت، تقریبا در دوران تحریم‌ها و در اوج تحریم‌ها نیز حتی یک واحد معدنی در استان سمنان تعطیل نشد.
وي با یادآوری اینکه سمنان از ذخاير معدني منحصر به فردی برخوردار است تصریح کرد: نمک، گچ، سولفات سديم، سلستين، زئوليت، سنگ آهك، سنگ آهن، زغال سنگ، سنگ لاشه، گرانيت، مرمريت،بوكسيت،باريت، مس، كروميت، روي، طلا، فلورين و ... از جمله معادنی هستند که از ذخایر خوبی در این استان پهناور برخوردارند.
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان به سهم ۶۰ درصدی این استان از معادن نمك کشور اشاره و اضافه کرد: ۹۵ درصد زئوليت کشور، ۹۵درصد سلستين،۲۰درصد كروميت، ۱۵درصد ذغال‌سنگ كشور و بخش عمده گچ ایران و ... در این استان تامین می‌شود.
وی با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان سال اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری یادآور شد: معادن در تحقق شعار اقتصاد مقاومتی می‌توانند نقش مهم و تعیین‌کننده‌ای داشته باشند لذا باید برای تحقق عملی این شعار بهره بیشتری از ظرفیت‌های مغفول مانده بخش معدن گرفت.