Language : Persian | English | Russian
سنگ با ما

سنگ با ما

توسعه روش‌های علمی در بهره‌برداری از معادن اولویت‌ سازمان نظام مهندسی معدن است

توسعه روش‌های علمی در بهره‌برداری از معادن اولویت‌ سازمان نظام مهندسی معدن است

توسعه روش‌های علمی در بهره‌برداری از معادن اولویت‌ سازمان نظام مهندسی معدن است

دسته بندی : بازار داخلی ایران به گزارش گروه اخبار سنگ با ما به نقل از خبرگزاری فارس از بندرعباس، منوچهر عسگری ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کشورمان یکی از غنی‌ترین کشورهای جهان در زمینه بهره‌مندی از معادن در سطح جهان است که بسیاری از کانی‌های مهم و مورد نیاز بشر در قالب معادنی کاملا اقتصادی در آن وجود دارد که لزوم برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری مطلوب از آنها را طلب می‌کند.
وی با بیان اینکه معادن کشورمان در شرایط حاضر به نقدینگی بیشتری برای سرمایه‌گذاری و توسعه بخش‌های صادراتی و بازاریابی جهانی برای محصولات‌شان نیاز دارند، اضافه کرد: دولت در این زمینه همکاری‌های بسیار خوبی با معدن‌داران در زمینه رفع موانع تولید و صادرات داشته اما به همکاری بانک‌ها در این زمینه نیز نیاز داریم.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن هرمزگان عنوان کرد: حدود 2 هزار معدن در کشور قابلیت صادراتی دارند که نباید از این ظرفیت غافل بود چرا که این معادن بهترین ظرفیت برای ارزآوری به کشور و توسعه ملی به شمار می‌روند و در عین حال می‌توانند نقش محوری در اقتصاد مقاومتی ایفا کنند.
عسگری گفت: اقتصاد مقاومتی در کشورمان با افزایش بهره‌وری اقتصادی محقق می‌شود و برای افزایش بهره‌وری اقتصادی در جامعه باید به حوزه‌هایی توجه کرد در گذشته کمتر به آنها توجه شده و سرمایه‌گذاری کافی در آنها صورت نگرفته است.
وی افزود: اقتصاد ایران در یک قرن اخیر به دلیل وابستگی شدید به درآمدهای نفتی دچار مشکلات و چالش‌هایی شده که اکنون دلسوزان کشور و صاحبنظران اقتصادی به دنبال یافتن راهی برای خروج اقتصاد از وضعیت تک‌محصولی هستند و بهترین راه و روش برای خروج کشور از اقتصاد تک محصولی استفاده از ظرفیت معادن کشورمان است.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن هرمزگان با اشاره به توان صادراتی ایران در گستره سواحل خلیج فارس و دریای عمان، تصریح کرد: حداقل 600 معدن بزرگ اقتصادی در 4 استان ساحلی هرمزگان، بوشهر و خوزستان و سیستان و بلوچستان در سواحل خلیج فارس و دریای عمان وجود دارد که برای آنها بازارهای صادراتی خوبی مهیا است و اگر بانک‌ها با معدن‌داران همکاری خوبی در زمینه اختصاص تسهیلات داشته باشند، این بخش پررونق‌تر از هر زمان دیگری قادر به نقش‌آفرینی مؤثر اقتصادی است.
عسگری در عین حال خواستار ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای صادرات مواد معدنی در سواحل جنوبی کشور شد و گفت: یکی دیگر از نیازهای اساسی ما در زمینه صادرات، تسهیل قوانین و بخصوص کاهش هزینه‌های سرسام‌آور عوارض بندری برای صادرات است.