Language : Persian | English | Russian
سنگ با ما

سنگ با ما

فیروزه اسلام / مسجد کبود تبریز

فیروزه اسلام / مسجد کبود تبریز

فیروزه اسلام / مسجد کبود تبریز

دسته بندی : مجلات مسجد کبود در تبریز یکی از شاهکارهای معماری اسلامی است. این بنا به نامهای دیگری چون گوی مسجد Göy məscid ( به ترکی همان مسجد کبود )، مسجد شاه­ جهان، عمارت و مسجد مظفریه نیز شهرت دارد.
ابوالمظفر جهانشاه بن قره یوسف از امرای قراقوینلو بانی ساخت این مسجدباشکوه شد؛ اما نظارت ساخت آن را همسرش ( به گفته برخی از محققین دخترش ) جان بیگم خاتون به عهده گرفت.
تلفیق آجر و کاشی با رنگ های متنوع، بسیار دیدنی و حیرت انگیز است. کاشی های معرق لاجوردی بی نظیر آن سبب شده تا آن را ” فیروزه اسلام “ بنامند.
معمار سازندە ی مسجد کبود، سازگاری مطلوبی با وضعیت اقلیمی شهر تبریز ( اقلیم سرد کوهستانی ) به وجود آورده است به نحوی که تمام بخش‌های این مسجد در فصول مختلف سال، کاربردی بودند.
در گذشته، این بنا جزئی از مجموعه ای با نام ” مظفریه “بوده که متشکل از ساختمان هایی چون مدرسه، مسجد، خانقاه، کتابخانه و … بوده است. شوربختانه امروز تنها بخشی از مسجد باقی مانده که آن هم دچار آسیب های جدی شده است.
مسجد کبود تبریز در سال ۱۳۱۰ ه.ش با شماره ۱۶۹ به ثبت ملی رسید.
زیبایی های مسجد کبود
سازندگان مساجد سعی می کنند همیشه از بهترین ها در ساخت یک مسجد استفاده کنند. مسجد کبود تبریز نیز از این قاعده مستثنی نبوده و بهترین معماران، کاشیکاران و هنرمندان در این مسجد از خود اثری ماندگار به جای گذاشته اند.
اغلب گردشگرانی که از گوشه و کنار دنیا برای بازدید این بنای باشکوه به تبریز می آیند، آوازه کاشی کاری ها و غنای رنگی آن را شنیده اند.
مسجد کبود تبریز علاوه بر معماری فوق العاده، جذابیت ها و زیبایی های بی نظیری دیگری را در خود جای داده است.
یکی از جذاب ترین و چشمگیرترین قسمتهای مسجد کبود، بخشی از سقف است که با طلا و لاجورد کار شده و منظره ای بی نظیر را برای این بنا به ارمغان آورده است.
هنگام نظاره این قسمت از بنا، آرامشی عجیب وجود انسان را فرا می گیرد و امنیت را در خانه خدا به خوبی حس خواهید کرد.
دیواره های بیرونی و درونی مسجد را کاشیکاران چیره دست با کاشی های معرق آراسته اند، که تنها شاید بتوان آن را با کاشیکاری های ایوان جنوب غربی مسجد جامع اصفهان مقایسه کرد.
اوج هنر کاشیکاری معرق را در ظرافت و تنوع کاشیکاری های مسجد باشکوه کبود خواهید دید. کاشیکاری های معرق لاجوردی که سبب نام پر آوازه ” فیروزه اسلام” شده اند.