Language : Persian | English | Russian
سنگ با ما

سنگ با ما

بیوگرافی دکتر آرمين محسن دانشگر

بیوگرافی دکتر آرمين محسن دانشگر

بیوگرافی دکتر آرمين محسن دانشگر

دسته بندی : آرشیتکت ها دکتر آرمين محسن دانشگر در سال ۱۳۴۷ در خراسان جنوبی متولد شد. پدرش از کارکنان بانک کشاورزي بود که در شهرهاي مختلف استان دوران خدمت خود را طي مي کرد. به دليل همين مأموريت هاي کاري پدر بود که دوران کودکي و تحصيل آرمين محسن تا پايان دوره متوسطه در شهرستان هاي مختلف سپري شد.
او دوران کودکستان تا کلاس دوم دبستان را در شهرستان کاشمر، سوم دبستان تا اول راهنمايي را در شهرستان فردوس، دوم و سوم راهنمايي را در شهرستان خواف و دوره دبيرستان را در شهرستان هاي تربت حيدريه و شهر مشهد پشت سر گذاشت. به گفته خود او، علاقه اش به تحصيل در رشته معماري از سال١٣٦٠ و زماني که مشغول به تحصيل در مقطع دوم راهنمايي بود، در او برانگيخته شده است.
در اين سال او براي نخستين بار از زبان دبير کلاس حرفه و فن خود که مشاغل مختلف را به دانش آموزان معرفي مي کرد، با حرفه «معماري» آشنا شده و به آن علاقه مند شد. علاقه او به نقاشي و خوشنويسي در دوران کودکي نيز در ايجاد اين اشتياق و علاقه مندي بي تأثير نبوده است. دانشگر در دهه ۱۹۹۰ براي ادامه تحصيل به اتريش رفت و به ترتيب مدارک کارشناسي ارشد و دکتراي خود را در رشته معماري در سال ۱۹۹۹ و ۲۰۰۲ از دانشگاه فني وين دريافت کرد. وي همزمان با انجام تحصيلات خود در دانشگاه فني وين، به دعوت ويليام آلسوپ رئيس انستيتو Architectural Design and Construction دانشگاه فني وين، به عنوان استاد و مدرس معماري به استخدام اين دانشگاه در مي آيد و مسئوليت هدايت و راهبري آتليه هاي مختلف طرح معماري دانشجويان را بر عهده مي گيرد. فعاليت هاي آموزشي دانشگر با تدريس در دانشگاه هاي نيويورک (City University of New York)، هنگ کنگ (HKUST)، استراليا (Wait)، مراکش و ... به عنوان سخنران مدعو ادامه پيدا مي کند و او همزمان با شرکت در مسابقه هاي بين المللي معماري در تلاش براي ورود به دنياي حرفه اي و تأسيس دفتر شخصي اش است تا اين که کسب رتبه نخست در مسابقه مجموعه مسکوني Obere Amtshausgasse در سال ۲۰۰۲ زمينه را براي تأسيس دفتر در وين و شروع کار حرفه اي فراهم مي کند.
بعد از سپري شدن بيش از يک دهه از آغاز به کار دفتر معماري دانشگر در وين، شعبات ديگر دفتر معماري او در مونيخ، استکهلم و لندن نيز تأسيس و مشغول به فعاليت شدند. در دیدگاه «دانشگر»، آمیزش رویا و واقعیت نه تنها در دنیایی مجازی (VIRTUAL)، به وقوع می‌پیوندد، بلکه وی پا را از این مرز نیز فراتر می‌گذارد و در جاهایی، بخش‌هایی از جهان طبیعت یا جهان فیزیکی را با فضای سایبر (Cyberspace)، متحد می‌کند؛ به بیانی دیگر، وی در جستجوی نگاهی جامع تر در جهت دست یازیدن به مرحله‌ای بالاتر از مقوله تکامل فرهنگ است. نتیجه هرچه که باشد، دانشگر ترجمان معمارانه آن را در خلق این فضا و این فرهنگ، تجربه کرده است؛ خلق یک فرهنگ بصری نو یا ارائه تعاریفی بدیع در حوزه فضای زیست، فضایی که در آن، معانی جدید دو دنیای مجاز (واقعیت وانموده) و واقعیت (واقعیت فیزیکی در مفهوم کلاسیک)، قرار است در یکدیگر فرو ‌روند. این‌همه نه سبک است و نه یک متدولوژی طراحانه،‌ رویکردی است که می‌تواند دانشگر را در جایگاه معمار پیشرو نهضتی نو در قرن ۲۱ قرار دهد.
از مهم ترين پروژه هاي معماري آرمين محسن دانشگر که مربوط به ايران مي شوند و در رسانه هاي بين المللي دنيا انعکاس يافتند مي توان به طرح او براي سفارت جمهوري اسلامي ايران در لندن اشاره نمود.
ساير پروژه هاي شاخص مهندسان مشاور دانشگر عبارتند از بازسازي ساختمان سرکنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مونيخ، طراحي مراکز تجاري-تفريحي-اقامتي بسيار در اروپاي مرکزي ، طراحي و اجراي پنت هاوس ، ويلا و ساختمان ها و مراکز اداري در اتريش (وين)، آلمان (فرانکفورت،برلين،مونيخ) انگلستان (لندن)، اسپانيا، کوردوبا، ماربيا، سوئد، استکهلم، مالزي و... . از آثار او تصاویر چندانی در دست نیست و وب سایت شخص دکتر دانشگیر نیز در حال به روزرسانی است و بر این اساس تنها تصویر سفارت ایران در انگلستان را که طرحی از ایشان می باشد را مشاهده خواهید نمود.
آرمين محسن دانشگر هم اکنون مدير گروه معماري دانشگاه آمريکايي وبستر (شعبه وين) است و همچنين در ايران به عنوان استاد مدعو در دانشگاه تهران دانشکده هنرهاي زيبا مشغول است.