Language : Persian | English | Russian
سنگ با ما

سنگ با ما

فاز دوم برج میلاد

فاز دوم برج میلاد

فاز دوم برج میلاد

دسته بندی : ساختمان های سطح کشور همانطور که می دانید فاز یک این پروژه اجرای بلندترین برج مخابراتی دنیا در ۱۲طبقه، شامل سکوی دید باز، رستوران گردان، رستوران ویژه، کافی شاپ، گالری های هنری،‌ طبقات ویژه مخابرات و تلویزیون را شامل می شد. برای اجرای فاز دوم برج میلاد، خرداد ماه سال ۱۳۹۱ فراخوان بین المللی مسابقه طراحی و معماری برگزار شد که در نتیجه در میان ۳۱ اثر ارائه شده، ۳ اثر انتخاب شد که در نهایت طرح زاها حدید به عنوان طرح برتر برگزیده شد. فاز دوم برج میلاد شامل مجموعه اداری، اقامتی، تفریحی و هتل می باشد. این پروژه دارای مشخصات زیر می باشد:
– متراژ این پروژه ۳۰۰،۰۰۰ هزار مترمربع
– مرکز تجارت جهانی با ۱۲۰هزار مترمربع زیربنا
– هتل ۵ستاره و ملحقات ۹۵ هزار مترمربع (این هتل برای ارائه تسهیلات اقامتی و پذیرایی گردشگران داخلی، خارجی و شرکت کنندگان در همایش ها پیش بینی شده است).
- مجموعه تجاری ۶۳ هزار مترمربع ( امکانات این مجموعه تجاری شامل بخش معاملات بازرگانی داخلی و خارجی، نمایشگاه های کالا و خدمات، ارتباطات علمی و فنی، ارتباطات مخابراتی و تصویری و بخش خدمات است).
– پارکینگ ۱۷۰هزار مترمربع شامل ۵۰۰۰ واحد
سایت پروژه فاز دوم برج میلاد، در مجاورت برج مخابراتی میلاد و در فضایی با زیربنای ۳۰۰،۰۰۰ هزار مترمربع قرار گرفته است. در طراحی این فاز از پروژه، بلندتر نبودن ارتفاع سازه های طراحی شده در جهت حفظ اهمیت و ارتفاع برج میلاد حائز اهمیت بوده است. در مقایسه با دیگر طرح های ارائه شده، این پروژه دارای ساختاری باهویت و فرمی خاص است. فرم این ساختمان از ساختار هرم الگوبرداری شده است.
تعامل با محیط نیز از مبانی به کار رفته در پروسه طراحی بوده است. در جهت بهره گیری مناسب از روشنایی روز در فضاهای داخلی، مابین ساختمان ها فضاهای توخالی با زاویه بندی ویژه طراحی شد. در طراحی این ساختمان ها از اصول طراحی پارامتریک نیز بهره گیری شده است.
نکته قابل توجه در این موردارائه این طرح فوق العاده توسط زاها حدید است.
اولین بانوی معماری که تاکنون برنده جایزه Pritzker (جایزه معروف ایتالیایی) شده، خانم زاها حدید است. حدید در ۳۱ اکتبر ۱۹۵۰ در عراق متولد شد و دارای ملیتی عراقی-بریتانیایی است. او چندین بار کاندید جایزه “صلح نوبل معماری” شد. کارهای حدید غیرمتعارف، شجاعانه، هنری و با هویت به شمار می روند. در ٢۵ سال گذشته، طرح های زاها نقش مهمی در تحول معماری معاصر داشته اند.
این آثار در موزه ها و گالری های معروف جهان از جمله موزه گوگنهایم و موزه هنرهای مدرن نیویورک به نمایش درآمده و بخشی از کلکسیون دائمی آنهاست. او طبق رده بندی لیست Forbes در رتبه شصت و نهمین زن قدرتمند سال ۲۰۰۸ قرار گرفت. ساختمان های زیبای او همیشه همه را متعجب می کند و شک نکنید که بعد از دیدن آنها با خود می گویید: “او این ها را چگونه طراحی کرده است؟”
مورد توجه ترین پروژه های زاها حدید:
– مرکز مگی در بیمارستان ویکتوریا (۲۰۰۶)، کرکالدی، اسکاتلند
– ایستگاه قطار سریع‌السیر ناپل (۲۰۰۶)، ناپل، ایتالیا
– ساختمان مرکزی ب‌ام‌و (۲۰۰۵)، لیپزیگ، آلمان
– ترن هوایی (۲۰۰۷) اینسبروک، اتریش
– مرکز علمی فائنو (۲۰۰۵)، وولفسبرگ، آلمان
– سکوی پرش اسکی برگیسل (۲۰۰۲)، اینسبروک، اتریش
– ایستگاه آتش نشانی ویترا (۱۹۹۴)، ویل ام راین، آلمان