Language : Persian | English | Russian
سنگ با ما

سنگ با ما

تام رایت ، معمار برج العرب و پروژه ارون در تهران

تام رایت ، معمار برج العرب و پروژه ارون در تهران

تام رایت ، معمار برج العرب و پروژه ارون در تهران

دسته بندی : آرشیتکت ها تبدیل شدن به یکی از بهترین معماران سبک مدرن آن هم با داشتن یک نمونه کار موفق، در جهان کار آسانی نیست. اما اگر این نمونه کار شناخته شده ترین هتل در دبی باشد امکان پذیر است. این اعتبار مختص تام رایت معمار جوان بریتانیایی، طراح برج العرب می باشد. او در سال ۲۰۰۸ میلادی به عنوان «معمار سال» و «جوان‌ترین معمار خاورمیانه» انتخاب شد.
برج العرب یکی از ساختمان های مشهور در معماری مدرن است. مشخصات این طرح شامل بلندترین دهلیز و راهروی جهان، مجهز به باند فرود هلیکوپتر و بلندترین زمین تنیس در بالای برج می باشد. این اثر تام رایت را شایسته قرارگرفتن در لیست بهترین معماران مدرن در دنیا می کند.
نکته قابل توجه درباره این معمار انگلیسی این است که او طراحی یک مجتمع تفریحی و توریستی در ایران را نیز انجام داده است.
تام رایت با همکاری شرکت” اتکینز ” مجتمع” Aeron ” که در کیلومتر بیستم آزاد راه تهران- کرج، در منطقه شهری گرمدره و در زمین به مساحت ۳۵۰هزار مترمربع واقع شده است را طراحی کرده است. اجرای این پروژه از سال ۱۳۸۹ آغاز شده است و اکنون مراحل پایانی را طی می کند. دارای امکاناتی مانند پارک آبی، پیست پاتیناژ، بخش بازی کودکان، مجتمع سینمایی ( ۹سالن نمایش، مشتمل بر هفت سالن نمایش عمومی و دو سالن خصوصی)، سالن آمفی‏ تئاتر ۱۶۰۰ نفره و سه سالن جشن ۸۰۰ نفره، هتل (۲۳طبقه)، مراکز خرید چندمنظوره می باشد.
طرح کلی تام رایت برای این ساختمان نمودی شبیه به یک هواپیما دارد؛ بدنه اصلی آن مانند بدنه هواپیما و سقف آن نیز همانند بال‏های عظیم هواپیماست. دو برج نسبتا مرتفع در دو طرف مجتمع به گونه‏ای متقارن استقرار یافته‏اند و باله‏های انتهایی هواپیما را در خاطر نقش می‏زنند. ترکیب این دو عنصر در کنار یکدیگر نمادی قدرتمند از سفر و توریسم هستند، گویی که جهان در زیر یک سقف قرار گرفته است. تمامی اینها بیانگر ویژگی‏های منحصر به‏ فرد این پروژه است.
در فاز نخست این پروژه پارک آبی آن به اتمام رسیده است و در فاز دوم که در حال اجرا و رو به پایان است قرار است مراکز خرید چند منظوره ، مجموعه ورزشی و هتل آن ساخته شود.